• Niedziela, 28 kwietnia 2024

Tydzień profilaktyczny – podsumowanie

Głównym celem tego wydarzenia była popularyzacja idei profilaktyki w szkole, uświadomienie szkodliwości używek, podkreślenie wartości szacunku dla samego siebie, przeciwdziałanie agresji oraz propagowanie  zdrowego stylu życia. Nawiązywaliśmy też do wdrożonych w naszej szkole Standardów Ochrony Małoletnich.
Praca z zakresu profilaktyki jest prowadzona w ciągu całego roku szkolnego, ale w tym czasie kładliśmy szczególny nacisk na zrozumienie siebie i swoich emocji, tak by było to tarczą przed eksperymentowaniem z używkami, a samoakceptacja stała się kluczem do zrozumienia siebie i swoich emocji. Zajmowaliśmy się też relacjami z bliskimi, zastanawialiśmy się, jak dbać o dobre relacje.
Każdego dnia wszystkie klasy miały do wykonania zadanie, a czasami nawet dwa. Przez cały okres towarzyszyły nam też wybrane kolory ubrań. Pierwszego dnia klasy starsze mogły obejrzeć  spektakl przygotowany przez uczniów z kółka teatralnego pod kierunkiem p. Dobrosławy Rusek. Aktorzy przedstawili nowoczesnego Kopciuszka z piękną aranżacją muzyczną.
Kolejnego dnia wszystkie klasy zasiadły do wspólnego zdrowego i kolorowego śniadania. Powstały piękne plakaty z przepisami na dobre relacje z bliskimi. Na korytarzu zawisła gazetka profilaktyczna, a pani pedagog wraz z panią psycholog odwiedzały klasy w celu odbycia pogadanek profilaktycznych, ale i z drobną niespodzianką dla każdego!! Przekazane też zostały liściki i inne wiadomości z poczty życzliwości.  Na korytarzach były też do  „poczęstowania się” miłe zwroty, które krążyły wśród uczniów i nauczycieli. Każdego dnia do gabinetu pedagoga spływały bardzo ważne elementy prawdziwego dzieła sztuki. Były to kolorowe odciski dłoni każdego ucznia, na których zapisano atuty uczniów i ich supermoce. Wszystkie dłonie są częścią naszego drzewa, które wykonały panie ze świetlicy – p. Małgorzata Spychalska i p. Natalia Wańdoch. Na nasze zaproszenie przybyła pani fizjoterapeutka – nasza absolwentka p. Zuzanna Miler- Gardulska, która opowiedziała o zasadach prawidłowej postawy ciała i zagrożeniach dla naszej sprawności. Aby zadbać o tężyznę fizyczną wszystkie klasy miały też do zaliczenia biegiem lub spacerem jedno okrążenie boiska.
W zamian za posiadanie elementu stroju w wyznaczonym kolorze, uczniowie mogli uniknąć odpowiednio: kartkówek, odpytywania a nawet oceny niedostatecznej. Podczas fitnessu dla każdego, ćwiczyliśmy solidnie. Skutki u niektórych odczuwalne były jeszcze parę dni. Zakwasy dały się we znaki. Nasza mistrzyni fitnessu dała wycisk.
Podsumowanie Tygodnia Profilaktyki odbyło się 21 marca – w I Dzień Wiosny. Klasy starsze przygotowały pokaz mody ekologicznej. Pomysłowość uczniów była ogromna. Dziękujemy! Gratulacje!
Następnie odbył się apel dla klas I-III, rozpoczął go montaż słowno-muzyczny przygotowany  przez p. Natalię Osiak i  klasę II a. Po tym nie było wątpliwości, że wiosna jest już z nami. Potem każda klasa zaśpiewała wybraną piosenkę profilaktyczną. Każda z nich zawierała bardzo ważny przekaz. Nasi uczniowie maja wielkie talenty, a na scenach czują się jak ryby w wodzie. Wielkie brawa. Na koniec Pan Dyrektor wraz z Panią Dyrektor wręczyli nagrody dla każdej klasy ( kartę zamiany terminu kartkówki).
Mamy nadzieję, że podczas Tygodnia Profilaktyki każdy znalazł dla siebie coś miłego!

Wiosno przybądź!

21 marca tradycyjnie klasy 1 – 3 uczestniczyły w apelu z okazji I Dnia Wiosny. W tym roku przygotowała go klasa 2a pod opieką p. Natalii Osiak – Wasylów. Wiersze i piosenki wprowadziły nas w radosny nastrój. Zapachniało wiosną.