Menu główne
wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Programy
SKS Program bezpieczne wakacje Program "Szklanka mleka" Program "OWOCE W SZKOLE" Program "MAŁY MISTRZ" Program "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" Program "LEPSZA SZKOŁA"  

„Zdrowo jem, więcej wiem!” – projekt w grupie Żabki

Powszechnie wiadomo, że w obecnych czasach prawidłowe odżywianie stanowi bardzo ważny element w rozwoju człowieka, zwłaszcza dziecka. Wobec powyższego Grupa Żabki wzięła udział w 12 edycji projektu edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem!” organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, którego celem jest zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu, wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.

W ramach zajęć zostały przeprowadzone lekcje tematyczne, na których przedszkolaki dowiedziały się o zależnościach między sposobem odżywiania się a stanem zdrowia. Miały okazję przyjrzeć się ile cukru zawierają produkty spożywane na co dzień i zastanowić się, czy jest to zbyt duża ilość. Dzięki rozmowie na temat zdrowego odżywiania dzieci zauważyły, że warto dbać o swoje zdrowie i warto zmienić nawyki żywieniowe. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki dotyczące soli i cukru, degustowały różne formy występowania tych składników, oceniały smak, strukturę oraz kolor, układały hasła z rozsypanki. Słuchały wskazówek „Cukrowej Wróżki” i sprawdzały w jakich produktach ukrywa się cukier oraz sól, podejmowały decyzje o wyborze właściwej żywności – kosztowały owocowych smoothie. Ponadto wykonywały konkursowe prace plastyczne, które trafiły na gazetki w części przedszkolnej oraz stworzyły Grupową Księgę Zdrowych Słodyczy, którą młodsze grupy mogą podziwiać w sali Żabek. Została również opracowana prezentacja dedykowana rodzicom: „Jak skutecznie zmienić złe nawyki żywieniowe?”. W ramach dzielenia się wiedzą dzieci wykonały również zdrowe przekąski, tj. owocowe szaszłyki, którymi poczęstowały pozostałe grupy oraz panie.

Podczas realizacji projektu poziom wiedzy przedszkolaków został znacznie podniesiony, a swoją wiedzą dzieci chętnie dzieliły się z innymi. Dzięki przystąpieniu do projektu BOŚ „Zdrowo jem, więcej wiem!” maluchy promowały nie tylko zdrowe odżywianie, ale również zdrowe nawyki.

Opracowała: Anna Lindyberg