Menu główne
marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Programy
SKS Program bezpieczne wakacje Program "Szklanka mleka" Program "OWOCE W SZKOLE" Program "MAŁY MISTRZ" Program "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" Program "LEPSZA SZKOŁA"  

Ugniatamy i lepimy

Dzięki masom plastycznym doskonalimy umiejętności manualne i rozwijamy tak zwaną motorykę małą. Lepienie i modelowanie ćwiczy ruchy nadgarstka, przedramienia i ramienia, uczy napinać i rozluźniać mięśnie. Dlatego zachęcamy Was dzisiaj do stworzenia pracy plastycznej właśnie z plasteliny.

Plastelina to prawdziwa uczta dla wyobraźni

Plastelina to masa plastyczna wykonana z wazeliny i kredy, zawiera również kwasy tłuszczowe. Jest niezwykle plastyczna i nie twardnieje na zawsze, poddaje się pod wpływem temperatury ciała człowieka. Jej największą zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia, można zatem dowolnie modelować kształty, a potem użyć plasteliny ponownie. Ponadto kolory plasteliny można łączyć, uzyskując ciekawe efekty jak kolorowe linie czy uzyskując zupełnie inny kolor. Warto wiedzieć, że plasteliny są nietoksyczne i odporne na zabrudzenie.

Do czego służy plastelina: głównie do zabawy i modelowania przestrzennego, ale jest też wykorzystywana w pracowniach plastycznych oraz w drobnych pracach montażowych i uszczelniających w gospodarstwach domowych.

Modelina dla zyskania pamiątek na zawsze

Modelina jest odmianą plasteliny. To masa termoutwardzalna, która często nazywana jest glinką polimerową. Powstaje na bazie tworzyw sztucznych i rozpuszczalników, może występować w wielu kolorach i w różnych stopniach twardości (jest też modelina płynna). Dzięki niej można zrobić dosłownie wszystko, a na koniec to utwardzić na stałe poprzez zagotowanie lub włożenie do piekarnika. W pierwszym kontakcie zachowuje się jak plastelina, to jest doskonale się poddaje i kształtuje, przez co jest polecana do ćwiczenia umiejętności manualnych. Stosowana jest również przez zawodowych plastyków do produkcji rzeźb.

Do czego służy modelina: tworzenie koralików, figurek, obrazków, biżuterii, do pokrywania szkła.

Glina dla artystycznych dusz

Mało kto wie, że plastelina powstała właśnie dzięki glinie. W XIX wieku Franz Kolb szukał rozwiązania podobnego do gliny, które jednak będzie nadawało się do wielokrotnego użytku. I udało się! Glina utwardza się po kontakcie z powietrzem (glina samoutwardzalna) lub poprzez wypalanie w temperaturze 850–1200°C (glina rzeźbiarska). Daje szereg możliwości artystycznych – to doskonały produkt do modelowania, rzeźbienia, kształtowania, odciskania czy odlewania w formach gipsowych. Kojarzona jest z nieciekawym kolorem ziemi, jednak nadaje się do malowania specjalnymi farbami – należy to uczynić po wyschnięciu i kompletnym utwardzeniu dzieła.

 Do czego służy glina: rzeźby i małe formy rzeźbiarskie jak płaskorzeźby, tworzenie biżuterii, figurek, ozdabianie płytek i ścian.

Pisarka Maria Kownacka napisała książkę „Plastusiowy pamiętnik”, opisującą perypetie ulepionego z plasteliny ludzika, wydaną po raz pierwszy już w 1936 roku. Tu możecie obejrzeć pierwszy odcinek historii o Plastusiu:

Zobaczcie ciekawą i efektowną zabawę z plasteliną, która nazywa się techniką Millefiori, a polega na stworzeniu wielobarwnych elementów:

http://zwariowanetrio.blogspot.com/2019/04/millefiori-jedna-z-technik-tworzenia.html

Z kolorowych kawałków plasteliny możecie wyczarować wazonik:

A tu wesołe zwierzątka z plasteliny krok po kroku:

https://mojedziecikreatywnie.pl/2015/08/jak-ulepic-zwierzatka-z-plasteliny-krok-po-korku/?fbclid=IwAR1AD2BIS0nmpFO65Cf-v3uH0GQv-MGMatle87BRnmp2plZJ4MevlM0vkuE

Miłego dnia

Zdjęcia pochodzą ze stron:

www.zwariowanetrio.blogspot.com