Procedury konsultacji i pracy biblioteki szkolnej w czasie pandemii koronawirusa
I. Informacje ogólne.
- Od 25.05. zaczynają się dobrowolne konsultacje dla uczniów klas VIII zgodnie z harmonogramem znajdującym się na stronie szkoły w zakładce „zdalne nauczanie”. Konsultacje on-line odbywają się nadal.
- Od 1.06. w konsultacjach może uczestniczyć każdy uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smołdzinie. Konsultacje są dobrowolne, a nie obowiązkowe. W dalszym ciągu odbywają się konsultacje on-line.
- W konsultacjach może uczestniczyć tylko uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych. W spotkaniu w szkole nie może uczestniczyć uczeń, który przebywa na kwarantannie i którego rodzina przebywa na kwarantannie.
- Uczeń, który będzie łamał obowiązujące w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smołdzinie zasady może uczestniczyć w konsultacjach tylko pod opieką rodzica i otrzymuje punkty karne z zachowania.
- Cele konsultacji w szkole to: poprawa ocen i wyjaśnienie zagadnień niezrozumiałych, których nie da się rozwiązać poprzez konsultacje on-line.
II. Zadania rodziców
- Poinformowanie sekretariatu, jeśli w ciągu ostatnich 3 miesięcy zmianie uległ numer telefonu.
- Natychmiastowe poinformowanie dyrektora szkoły, jeśli u ucznia (lub jego rodziny), który korzystał z konsultacji wykryto koronawirusa.
- Zaopatrzenie dziecka w maseczkę.
- Dopilnowanie, aby uczeń nie wychodził na konsultacje zbyt wcześnie i nie stał pod szkołą.
- Wyrażenie pisemnej zgody na pomiar temperatury przy wejściu do szkoły (deklaracja rodzica i oświadczenie- załącznik nr 1 i załącznik nr 2).
III. Zadania uczniów.
- Uczeń, który chce poprawić ocenę, czy uzyskać wyjaśnienie na temat niezrozumiałych treści, jeśli konsultacje on-line są niewystarczające, sprawdza na stronie szkoły, w zakładce „zdalne nauczanie”, termin konsultacji danego nauczyciela.
- Zawiadamia nauczyciela poprzez email (adresy email do wszystkich nauczycieli znajdują się na stronie szkoły w zakładce „zdalne nauczanie”) lub w innej formie ustalonej z nauczycielem, że chce uczestniczyć w konsultacjach oraz podaje informację o swoich potrzebach. Jeśli poprawia ocenę, podaje zakres tematyczny, tak, aby nauczyciel przed konsultacjami mógł wydrukować sprawdzian. W przypadku, gdy prosi o wyjaśnienie niezrozumiałych treści, podaje ich zakres.
- Może mieć miejsce sytuacja, że z uwagi na przekroczenie dozwolonej liczby uczestników, uczeń będzie musiał skorzystać z innego terminu konsultacji.
- Wchodząc do szkoły każdy uczeń zachowuje 2 m odległości od innych wchodzących i dokonuje dezynfekcji rąk. Podczas pierwszej wizyty w szkole uczeń przekazuje wyznaczonemu pracownikowi (woźna lub w zastępstwie inny pracownik obsługi) deklarację i oświadczenie rodzica, w którym między innymi wyraża zgodę na pomiar temperatury. W wyjątkowych przypadkach rodzic może wyrazić zgodę przez telefon.
- Przed konsultacjami i po nich uczniowie nie mogą przebywać na boisku szkolnym, poza ewentualnym czasem oczekiwania na wejście, kiedy zachowują odległość 2 m od siebie, mają wówczas na sobie maseczki.
- Wejście do szkoły w czasie trwania pandemii będzie zamknięte. Uczeń każdorazowo używa dzwonka.
- Uczeń przechodzi od razu do sali, w której konsultacje się odbywają. Nie może przebywać na korytarzu, aby uniknąć tłoku. W czasie konsultacji korzysta z własnych podręczników i przyborów, nie może ich pożyczać. Maseczka może zostać zdjęta, gdy uczeń siedzi w ławce, przy jej opuszczaniu zakłada maseczkę.
- Nakrycia nie są zostawiane w szatniach, uczeń zabiera je ze sobą do Sali.
- Od razu po zakończonych konsultacjach uczeń opuszcza budynek szkoły, przy wyjściu dokonuje raz jeszcze dezynfekcji rąk.
- Uczeń, który będzie łamał zasady otrzymuje punkty karne – od -5 do -20, może otrzymać także naganę dyrektora.
- Uczeń, który po raz drugi złamie zasady może korzystać z konsultacji tylko pod opieką rodzica.
IV. Zadania nauczycieli.
- Nauczyciel ustala harmonogram swoich konsultacji dla klas VIII i od 01.06. dla wszystkich uczniów.
- Od dnia 01 czerwca 2020 r. nauczyciel, który ma do 21 godzin tygodniowo (bez nauczania indywidualnego, zajęć korekcyjno-kompensacyjnych itd.) w tygodniu realizuje 2 godziny konsultacji. Nauczyciel, który ma 22 godziny i więcej, realizuje z uczniami 3 godziny konsultacji w szkole.
- W razie gdyby na konsultacje uczniowie nie zgłosili przyjścia, nauczyciel pozostaje w sali w wyznaczonych godzinach.
- Godziny konsultacji dokumentuje się poprzez wpis w dzienniku elektronicznym w „zadaniach dodatkowych nauczycieli” oznaczając opcją „konsultacje w szkole”, dodając do tego dzień i godzinę zajęć, a także wpisując obecnych uczniów.
- Nauczyciel odbiera maile od uczniów chcących się zapisać na konsultacje z informacją, czego dotyczy spotkanie. Jeśli uczeń chce poprawić ocenę musi podać nauczycielowi zakres poprawy, tak, aby od razu po wejściu do klasy ten mógł mu przekazać gotowy sprawdzian. W przypadku tłumaczenia wątpliwości uczeń podaje zagadnienie, którego nie rozumie.
- Nauczyciel planując konsultacje dba o to, by w jego sali nie przebywało jednocześnie więcej niż 12 uczniów. Jeśli sprawdzian chce poprawiać większa grupa niż 12 osób, nauczyciel informuje o tym dyrektora, który przydziela uczniom inną salę i nauczyciela-opiekuna. Nauczyciel może zaproponować uczniowi inny termin poprawy oceny, jeśli zadeklarowana grupa będzie zbyt duża i nie będzie możliwości przejścia uczniów do innej sali.
- Nauczyciel w czasie konsultacji:
– na ich początku przypomina uczniom, aby przestrzegali zasad bezpieczeństwa,
– dba o wietrzenie sali,
– dopilnowuje, aby uczniowie nie pożyczali sobie przyborów,
– sadza uczniów przy stolikach tak, aby przy jednym siedział jeden uczeń w odległości co najmniej 1,5 m od innego,
– wchodzi do sali w maseczce (może to być przyłbica)
7. Nauczyciel wychowania fizycznego:
– jeśli chce prowadzić konsultacje w sali/na boisku zgłasza zakończenie zajęć pracownikowi na dyżurce, aby ten mógł dokonać dezynfekcji używanych sprzętów,
– pamięta o tym, żeby powiadomić uczniów, aby przyszli w stroju sportowym, szatnia jest nieczynna.
V. Zadania bibliotekarzy.
- Bibliotekarze podają godziny dyżurów w formie harmonogramu na stronie internetowej szkoły w zakładce „zdalne nauczanie”.
- Zaleca się stosowanie następujących zasad korzystania z biblioteki szkolnej w Smołdzinie:
- czytelnicy wchodzą do biblioteki pojedynczo,
- czytelnicy oraz nauczyciele bibliotekarze muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa osobistego, zgodnych z zasadami poruszania się w miejscach publicznych w okresie epidemii Covid-19 ogłoszonymi w obowiązującym rozporządzeniu (obowiązkowa maseczka – dla pracowników możliwość pracy w przyłbicach, zalecane rękawiczki lub obowiązkowa dezynfekcja rąk , zachowanie 2 metrowego dystansu od pozostałych osób),
- przed wejściem do biblioteki i po wyjściu z niej należy zdezynfekować ręce – środek do dezynfekcji dostępny na stoliku przy wejściu do biblioteki,
- czytelnik oddający książki, wnosi je do biblioteki po uprzednim zdezynfekowaniu rąk i kładzie na stoliku w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela,
- czytelnik może przebywać tylko w wyznaczonych dla niego obszarach,
- na czas trwania epidemii w bibliotece zamyka się wolny dostęp do księgozbioru, również księgozbioru podręcznego. Wszystkie potrzebne pozycje podaje czytelnikowi bibliotekarz,
- w bibliotece zostają wydzielone 2 obszary tzw. droga brudna – czyli miejsce, w którym czytelnik zwraca książki i podręczniki oraz tzw. droga czysta – czyli miejsce, w którym czytelnik otrzyma nową pozycję książkową,
- czas kwarantanny dla książek i podręczników wynosi 5 dni,
- nie wolno dezynfekować zwracanych publikacji preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu,
- należy ograniczyć bezpośredni kontakt z egzemplarzem do jego identyfikacji,
- należy dezynfekować powierzchnie będące w kontakcie ze zwracanymi materiałami przez mycie detergentem lub preparatami.
VI. Zadania pracowników szkoły
- Pracownik przychodzi do pracy zdrowy, bez jakichkolwiek objawów choroby.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do samoobserwacji i pomiaru temperatury.
- W przypadku podejrzenia zakażenia chorobą zakaźną lub COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka, bóle mięśni, bóle brzucha) pozostają w domu i zawiadamiają o tym fakcie dyrektora szkoły.
- W przypadku stwierdzenia objawów choroby, choroby zakaźnej, lub COVID-19 w godzinach świadczenia pracy pracownik ma obowiązek niezwłocznego udania się do izolatorium i telefonicznego powiadomienia dyrektora szkoły.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu ze szkoły dezynfekują ręce płynem do dezynfekcji, zgodnie z zamieszczoną przy wejściu procedurą.
- Regularnie myją i odkażają ręce płynem dezynfekującym.
- Pracownicy mają obowiązek zachowania dystansu społecznego między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący minimum 1,5 metra.
- Każdorazowo po kontakcie z osobą zewnętrzną pracownik ma obowiązek zdezynfekowania przyłbicy oraz zmiany rękawiczek.
- Zakazuje się przemieszczania pracowników bez ważnego powodu. Pracownicy przemieszczają się wyłącznie w celu wykonywania obowiązków służbowych.
- Wszyscy pracownicy szkoły muszą ponadto stosować i przestrzegać podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
- Często myć ręce zgodnie z instrukcją.
- Stosować zasady ochrony podczas kaszlu i kichania zakrywając usta i nos łokciem.
- Unikać dotykania oczu, nosa i ust.
VII. Procedury bezpieczeństwa.
- Wejście do szkoły w czasie trwania pandemii będzie zamknięte. Każdorazowo należy używać dzwonka.
- Wchodząc do szkoły każdy uczeń i pracownik szkoły zachowuje 2 m odległości od innych wchodzących i dokonuje dezynfekcji rąk. Podczas pierwszej wizyty podaje pracownikowi wyznaczonemu do pomiaru temperatury zgodę od rodziców na jej pomiar. W wyjątkowych przypadkach rodzic może wyrazić zgodę przez telefon.
- Pomiaru temperatury dokonuje woźna lub w zastępstwie inny pracownik obsługi.
- Przed konsultacjami i po nich uczniowie i rodzice nie mogą przebywać na boisku szkolnym poza ewentualnym czasem oczekiwania na wejście, kiedy zachowują odległość 2 m od siebie, mają wówczas na sobie maseczki.
- Uczeń przechodzi na konsultacje od razu do sali, w której one się odbywają. Nie może przebywać na korytarzu, nie powinien się tłoczyć.
- Nakrycia nie są zostawiane w szatniach, uczniowie zabierają je do sali.
- Od razu po zakończonych konsultacjach uczniowie opuszczają budynek szkoły, przy wyjściu dokonują raz jeszcze dezynfekcji rąk.
- Pracownicy obsługi wykonują codzienne prace porządkowe we wzmożonym reżimie sanitarnym, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych oraz sanitariatów i ich wyposażenia oraz wypełniają każdorazowo Kartę Monitoringu wykonywanych czynności:
- każdorazowo dezynfekują toalety, umywalki i wszelkie przedmioty w toalecie minimalizując ryzyko zakażenia poprzez dotyk,
- dezynfekują powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, włączniki światła uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków,
- wietrzą pomieszczenia, w których nie są organizowane zajęcia, co najmniej raz na godzinę,
- po zakończeniu pracy wietrzą sale zajęć, dezynfekują zabawki, wszelkie wyposażenie, blaty stołów, regały, krzesła, drzwi wraz z klamkami, podłogi ciągów komunikacyjnych oraz powierzchnie płaskie tych ciągów, parapety, listwy przypodłogowe,
VIII. Postępowanie w razie podejrzenia choroby u ucznia.
- Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w gabinecie pielęgniarki. Uczeń jest izolowany w gabinecie pielęgniarskim pod opieką pielęgniarki/ dyrektora/wicedyrektora/pedagoga, który powiadamia rodziców i prosi o odbiór dziecka. Powiadamia także dyrektora szkoły.
- Pracownik obsługi dezynfekuje pomieszczenie, w którym przebywał uczeń.
IX. Postępowanie w razie podejrzenia choroby u pracownika szkoły
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. Przed wejściem do placówki pracownicy mają mierzoną temperaturę.
- Miejscem, w którym przebywać ma pracownik z podejrzeniem choroby jest sala obok stołówki szkolnej (były gabinet logopedy).
- Pracownicy szkoły w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem powinien on natychmiast przejść do miejsca izolacji i powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.