Menu główne
czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Programy
SKS Program bezpieczne wakacje Program "Szklanka mleka" Program "OWOCE W SZKOLE" Program "MAŁY MISTRZ" Program "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" Program "LEPSZA SZKOŁA"  

Międzynarodowy Dzień Strażaka- 4 maja

Dziś święto wszystkich strażaków, obchodzone właśnie w imieniny Floriana ( św. Florian jest patronem podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów). Święto jest okazją do podziękowania wszystkim strażakom ( zawodowym i ochotnikom) za ich niebezpieczną pracę. Ratują przecież nasze zdrowie, mienie i często życie.

W całym kraju odbywają się oficjalne uroczystości oraz te mniejsze, lokalne obchody tego święta. Podczas nich strażacy prezentują swoje umiejętności i sprzęt bojowy, rywalizują między sobą w zawodach oraz bawią się przy akompaniamencie strażackich orkiestr. W tym roku, z uwagi na sytuację w naszym kraju, uroczystości z pewnością będą miały skromniejszy charakter, co nie umniejsza naszej dla nich wdzięczności.


Dzień Strażaka jest nie tylko okazją do podziękowań i zabawy, przy okazji tego święta warto wspomnieć o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym postępowaniem z ogniem. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, będącym niemal plagą o tej porze roku, jest wypalanie suchych traw na łąkach i nieużytkach. Wskutek pożarów giną setki zwierząt, przed szybko rozprzestrzeniającym się ogniem nie mają szans uciec m.in. krety, norniki, dżdżownice, ślimaki, jeże, żaby, jaszczurki, mrówki czy żuki. Również większe zwierzęta często są osaczane przez ogień i giną w płomieniach lub trują się dymem, dotyczy to np. lisów, zajęcy, borsuków, kuropatw, bażantów a nawet saren. Niszczone są siedliska zwierząt, ich nory i gniazda, w których często znajdują się jaja lub bezbronne młode, nie mające szans na ucieczkę. Pożary niosą również ogromne zagrożenie dla ludzi.

Zobaczcie jakie zagrożenie niesie ze sobą nieodpowiedzialne wypalanie łąk:

Żródła: www.ekokalendarz.pl, www.pxhere.com,