• Wtorek, 19 marca 2024

Historia szkoły

Może nie za górami i za lasami, ale wśród fauny i flory Słowińskiego Parku Narodowego, 29 km na północny wschód od Słupska, ok. 6 km od morza, nad rzeką Łupawą, u stóp góry Rowokół leży wieś Smołdzino. Tu właśnie znajduje się Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smołdzinie.

Ważniejsze daty:

1852 r. – powstała szkoła składająca się z 2 oddziałów, 41 lat później oddano do użytku nowy budynek z 4 salami

1932 r. – istnieje już 5 oddziałów, w których uczy się 221 uczniów ze Smołdzina i okolic. Lekcje odbywają się w dwóch budynkach i są prowadzone przez 3 nauczycieli.

1946 r. !!! – przełomowa data w historii szkoły – do wsi przybywa Henryk Czarzasty z żoną Jadwigą, dzięki którym zostaje powołana do życia parafialna szkoła podstawowa. W pierwszym roku do szkoły uczęszczało 50 uczniów w wieku 7 – 14 lat. Uczyli się w 6 klasach.

1948 r. – 24 czerwca tego roku opuściło szkołę pierwszych 12 absolwentów. W związku z powiększającą się z roku na rok liczbą uczniów zajęcia były prowadzone w kilku budynkach. Do 1994 r. uczono w budynku szkolnym, remizie strażackiej, pawilonie gospodarczym, Gminnym Ośrodku Kultury i dzierżawionym baraku. Było to dość uciążliwe, dlatego rozpoczęto budowę nowej szkoły.

1985 r. – rozpoczęcie budowy

1994 r. – w lutym oddano do użytku nowy budynek, a właściwie jedno skrzydło

1999 r. – od września, w związku z reformą edukacji, w budynkach połączonych łącznikiem funkcjonuje szkoła podstawowa i gimnazjum

2002r. !!! – zapada decyzja o utworzeniu Zespołu Szkół w Smołdzinie

2012 r.- powstaje Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smołdzinie, który funkcjonuje od września do dziś.