Menu główne
październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Programy
SKS Program bezpieczne wakacje Program "Szklanka mleka" Program "OWOCE W SZKOLE" Program "MAŁY MISTRZ" Program "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" Program "LEPSZA SZKOŁA"  

Dziś 22 maja- Światowy Dzień Kosmosu

Mamy 142 dzień roku, dzień trwa troszkę ponad 16 godzin. Słońce przywitało nas o 4.29.

Święto ustanowione zostało z inicjatywy amerykańskich astronautów. Jego przesłaniem jest nie tylko upamiętnienie wysiłków związanych z poznawaniem przestrzeni kosmicznej, ale
i zainspirowanie naukowców do dalszych działań. Dzień ten ma zachęcić zwykłych ludzi do poznawania i zgłębiania jego tajemnic.

Kosmos, podobnie jak głębiny naszych oceanów wciąż nie są nam znane, odkrywają ciągle przed nami nowe, ciekawe rzeczy. Żeby je poznawać potrzebujemy w obu przypadkach specjalistycznego sprzętu. Tu znajdziecie ciekawe informacje na temat badań kosmicznych
i piękne zdjęcia wykonane teleskopem Hubble’a, który został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w 1990 r.

Przyjmuje się, że mniej więcej na wysokości 100 km jest granica kosmosu, tam zaczyna się przestrzeń kosmiczna. Kosmos przedstawiany w podręcznikach szkolnych jest bardzo okrojony. W istocie jest to około 80 miliardów galaktyk, a cały czas prowadzone są badania.

O kształcie wszechświata bez granic, jego skończoności i wielu innych pasjonujących informacjach dowiecie się z artykułu:

https://www.focus.pl/artykul/nie-ma-granic-ale-jest-skonczony-jaki-ksztalt-ma-wszechswiat

Kosmos to też niesamowite odgłosy. Pomimo, że panuje tam próżnia, a jak wiemy w próżni dźwięk się nie rozchodzi, to jednak odgłosy kosmosu możemy rejestrować. Jak to możliwe sprawdźcie tu:

Polska też ma swój udział w poznawaniu kosmosu. Budowanie sprzętu takiego jak rakiety kosmiczne, czy promy pochłania ogromne nakłady finansowe. Nie każdy kraj na to stać. To nie znaczy, że nie mamy jako Polska swojego udziału w poznawaniu kosmosu. Bierzemy
w nim czynny udział:

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/jak-policzyc-polski-kosmos

W artykule tym znajdziecie informacje na temat naszych polskich nakładów na rzecz poznawania kosmosu. Zachęcamy do przeglądania strony urania.edu.pl

Dzisiaj mamy również Dzień Odnawiania Znajomości. Z pewnością są takie osoby
z którymi miło spędzaliście czas, śmialiście się bez powodu, razem przeżywaliście różne przygody. Może warto choćby jedną z nich odnowić?

Źródła: kalbi.pl, pxhere.com, ekokalendarz.pl