Menu główne
wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Programy
SKS Program bezpieczne wakacje Program "Szklanka mleka" Program "OWOCE W SZKOLE" Program "MAŁY MISTRZ" Program "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" Program "LEPSZA SZKOŁA"  

Dzień Polskiej Niezapominajki – 15 maja

Od 2002 roku, zawsze 15 maja, obchodzimy święto, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym kwiatom. Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.

Święto ma podwójne znaczenie. Niezapominajka to przede wszystkim symbol pamięci. Jedna z legend, dotycząca nazwy niezapominajka opowiada o rycerzu, który chciał zerwać piękne niebieskie kwiaty dla damy swego serca. Działo się to nad brzegiem rzeki, a że rycerz odziany był w ciężką zbroję, to chwila nieuwagi wystarczyła, aby jej ciężar spowodował upadek i wpadnięcie do wody. Rycerz, czując że porywa go nurt rzeki krzyknął do ukochanej „Nie zapomnij o mnie!…”. I właśnie stąd nazwa niezapominajka.

Z drugiej strony niezapominajka ma nam przypominać o walorach polskiej przyrody,
o jej różnorodności oraz ochronie, którą powinniśmy ją otaczać.

Tu znajdziecie fajny sposób na wykonanie niezapominajek bibuły:

15 maja to tzw. „ zimna Zośka”- królowa chłodu- czyli gwałtowne ochłodzenie, które jest charakterystyczne dla środkowej i wschodniej Europy, zazwyczaj występują między 10 a 17 maja. Określenie to wiąże się z tym, że w XI wieku wierzono, że święta Zofia chroni ludzi i przyrodę przed mrozem.

Wszystkim Zosiom, Zofiom, Zochom, Zosieńkom, Zośkom składamy najlepsze życzenia imieninowe.

Oczywiście do życzeń dorzucamy bukiet niezapominajek.

Źródła: pixabay.com, www.ekokalendarz.pl. pxhere.com, wprost.pl