Menu główne
czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Programy
SKS Program bezpieczne wakacje Program "Szklanka mleka" Program "OWOCE W SZKOLE" Program "MAŁY MISTRZ" Program "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" Program "LEPSZA SZKOŁA"  

Dzień gapienia się w niebo

DZAIEŃ GAPIENIA SIĘ W NIEBO ( 14 kwietnia)

Dzień ten to doskonała okazja by wyjść  na zewnątrz i zobaczyć, co się dzieje nad naszymi głowami. Nigdy nie wiemy, co możemy tam zobaczyć. Zatem oderwij się od komputera i wyjrzyj przez okno, jeszcze lepiej wyjdź na zewnątrz i „ poszybuj w niebo”, poszukaj kształtów, kolorów, ptaków i innych niespodziewanych zjawisk.

Jakiego koloru jest niebo?

Najłatwiej odpowiedzieć, że niebo po prostu jest niebieskie, ale ktoś może słusznie zauważyć, że wieczorem niebo staje się pomarańczowe, czerwone w końcu czarne, chociaż nikt go nie przemalował. Oczywiście, widomy kolor obiektu zależy od widma obiektu, które dociera do niego.

Białe światło słoneczne aby dotrzeć do Ziemi musi przedrzeć się przez atmosferę ziemską składającą się z gazów, pyłów, cząstek wody. Cząstki te powodują rozszczepienie światła  na wszystkie kolory tęczy.

Jednak to promieniowanie niebieskie ulega największemu rozproszeniu i dlatego jest dobrze widoczne dla ludzkiego oka, dlatego też niebo wydaje się nam niebieskie.

Dlaczego niebo czasami wygląda na czerwone lub pomarańczowe?

Widoczne jest to szczególnie o zachodzie słońca. To dlatego, że promienie słoneczne musza wtedy przebyć większą odległość niż w środkowych godzinach dnia, aby do nas dotrzeć.

W przestrzeni kosmicznej niebo jest całkowicie czarne , ponieważ nie ma cząsteczek powietrza, które mogłyby załamać się w świetle słonecznym, nie możemy rozróżnić kolorów.

Oczy ludzi to prawdziwy cud ( nawet wtedy, gdy nosimy okulary), ponieważ potrafimy rozróżnić szeroką gamę kolorów- począwszy od ultrafioletu- który ma długość fal 400nm do podczerwieni- 750nm. Te fale są znane jako widzialne światło czyli widzimy obiekt, lub w tym przypadku niebo, które jest oświetlone przez coś- Słońce.

 Nie wszystkie zwierzęta widzą świat w takim samym kolorze jak my. Nasi najbliżsi przyjaciele- psy, nie rozróżniają koloru czerwonego od zielonego. Każdy gatunek ma swoje własne spektrum kolorów. Cieszmy się niebem!

Źródła: www.meteorologiaenred.com, www.planetarium.waw.pl, pixabay.com, ekokalendarz.pl