Menu główne
Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Programy
SKS Program bezpieczne wakacje Program "Szklanka mleka" Program "OWOCE W SZKOLE" Program "MAŁY MISTRZ" Program "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" Program "LEPSZA SZKOŁA"  

Projekt pn. „Ja w internecie. Program szkoleniowy w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych”

 

 

ROZPOCZYNAMY NABÓR DLA MIESZKAŃCÓW GMINY SMOŁDZINO NA BEZPŁATNE SZKOLENIA KOMPUTEROWE Z ZAKRESU ROZWOJU KOMPETENCJI CYFROWYCH „JA W INTERNECIE”

Tutaj możesz obejrzeć filmik promocyjny:

jawinterniecie2

Gmina Smołdzino otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich w wysokości 114 240,00 zł na realizację projektu pn. „Ja w Internecie. Program szkoleniowy w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych”, współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata

2014-2020, Oś Priorytetowa nr III: Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1: Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych. Operatorem programu jest Fundacja Legalna Kultura.

Celem programu, skierowanego do dorosłych mieszkańców Gminy Smołdzino jest zwiększenie ich umiejętności poruszania się w sieci oraz nabycia nowych umiejętności z zakresu rozwoju kompetencji cyfrowych. Istotnym elementem szkoleń jest przygotowanie mieszkańców do korzystania z usług publicznych online (np. załatwianie spraw urzędowych, składanie wniosków o dopłaty dla rolników, składania wniosków o dotację i wiele innych), poruszania się w portalach społecznościowych czy wykorzystanie internetu we własnej działalności biznesowej. Zajęcia będą realizowali instruktorzy przeszkoleni przez Operatora programu – Fundację Legalna Kultura. Ponadto Gmina Smołdzino w ramach realizowanego zadania zakupi również nowy sprzęt komputerowy, który po zakończeniu realizacji projektu zostanie przekazany do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Smołdzinie.

Szkolenia będą odbywały się według następujących modułów (szczegółowa tematyka szkoleń) :

1) „Rodzic w Internecie” – szkolenie przeznaczone jest dla rodziców chcących chronić swoje dzieci przed realnymi zagrożeniami, które wiążą się z korzystaniem z internetu. W specjalnym kursie poświęconym m.in. zwalczaniu cyberprzestępczości mogą wziąć udział również opiekunowie, nauczyciele, dziadkowie. Uczestnicy szkolenia ponadto poznają źródła wartościowych i podchodzących z legalnych źródeł treści dostępnych bibliotekach i muzeach cyfrowych oraz nauczą się, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci i reagować na zagrożenia typu hate lub trolling. Ponadto uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji dla rodzin (takich jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny itp.), a także z usług związanych ze zdrowiem. Szkolenie „Rodzic w internecie” posłuży podniesieniu kompetencji rodziców i opiekunów w zakresie korzystania z kultury i edukacji w internecie, a jednocześnie umożliwi zmniejszenie bariery komunikacyjnej pomiędzy nimi a dziećmi, dla których rzeczywistość cyfrowa jest codziennością.

2) „Moje finanse i transakcje w sieci” – szkolenie przeznaczone jest dla osób chcących nauczyć się załatwiać skutecznie swoje sprawy biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem internetu. Po zakończeniu szkolenia każdy Uczestnik będzie potrafił zarządzać kontem bankowym, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji, m.in. wnioskując o zaświadczenia czy też występując o dowód osobisty – wszystko w sposób elektroniczny. Ponadto udział w szkoleniu umożliwi uczestnikom podniesienie kompetencji w zakresie korzystania z kultury i z zasobów edukacyjnych w internecie, co jest bardzo istotne w niwelowaniu barier społecznych i przeciwdziałaniu wykluczeniu kulturowemu.

3) „Rolnik w sieci” – szkolenie przeznaczone jest dla rolników chcących nauczyć się m.in. wypełniać przez internet wnioski o dotacje na swoją działalność lub składać deklaracje podatkowe. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, gdzie w internecie można znaleźć przydatne informacje, aplikacje i e-usługi oraz jak z nich bezpiecznie korzystać, a także jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki banku czy urzędu. W ramach nauki pozyskiwania informacji z sieci uczestnicy szkolenia zapoznają z najpopularniejszymi portalami rolniczymi (np. farmer.pl, gospodarz.pl, topagrar.pl, tygodnik-rolniczy.pl, ppr.pl, wrp.pl, gieldarolna.pl), dedykowanymi forami wymiany informacji rolniczych ( np. rolnik-forum.pl, fpr.com.pl) oraz portalami meteorologicznymi. Ponadto nauczą się, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego, Geoportalu (geoportal.gov.pl), rozliczeń podatkowych online (e-płatności i e-deklaracje), usług online dla ubezpieczonych w KRUS (portal eKRUS.gov.pl), usług Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (ksow.pl), ARiMR, ARR/ANR/ODR – docelowo KOWR oraz GIW/GIS/PIORIN/GIJHARS – docelowo PIBŻ.

4) „Mój biznes w sieci” – moduł przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnik szkolenia nauczy się, jak wykorzystać zasoby internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse itp.). W szczególności uczestnik pozna dedykowane dla biznesu usługi e-administracji. Szkolenie posłuży ponadto podniesieniu kompetencji przyszłych przedsiębiorców w zakresie korzystania z zasobów edukacyjnych internetu, które umożliwią im samodzielne rozwijanie działalności firmy online (np. Akademia PARP).

5) „Działam w sieciach społecznościowych” – moduł przeznaczony jest dla osób, które chcą nauczyć się skutecznie korzystać z portali społecznościowych (takich jak YouTube, Facebook, Twitter, Instagram i in.) w swojej codziennej pracy i w życiu prywatnym. Uczestnicy w trakcie szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie mediów społecznościowych, w tym m.in. nauczą się nawiązywać i podtrzymywać znajomości, współdziałać z innymi użytkownikami internetu, kształtować swój publiczny wizerunek, dzielić się swoją twórczością oraz korzystać z twórczości innych zgodnie z prawem. Ponadto uczestnicy nauczą się obsługi podstawowych narzędzie e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

6) „Kultura w sieci” – moduł przeznaczony jest dla osób, które chcą dowiedzieć się, jak i gdzie w internecie bezpiecznie szukać filmów, spektakli, książek, muzyki, gier, zdjęć, szkoleń i innych treści dostępnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystać je do nauki lub własnej twórczości zgodnie z prawem. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka, Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, cyfrowe zbiory MNW i in.). Uczestnicy poznają podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Ponadto uczestnicy szkolenia dowiedzą się, jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu, bazując na informacjach znajdujących się w internecie oraz jak stworzyć drzewo genealogiczne.

7) „Tworzę własną stronę internetową (blog)” – moduł przeznaczony jest dla osób, które chcą nauczyć się zakładać i prowadzić własną stronę internetową lub bloga. Uczestnicy szkolenia zyskają podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć swoje miejsce w sieci, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego nowe treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe) zgodnie z prawem autorskim. Uczestnicy nauczą się również rozpowszechniać generowany przez siebie materiał oraz monitorować jego oddziaływanie, wykorzystując dostępne, mechanizmy analityki internetowej. Dowiedzą się również jakich formalności dopełnić w związku z prowadzeniem strony internetowej, a także, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta ePUAP i profilu zaufanego.

Projekt pn. „Ja w Internecie. Program szkoleniowy w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych” zakłada przeszkolenie 204 mieszkańców. Grupy będą składały się z 12 osób. Szkolenia będą prowadzone na terenie Gminy Smołdzino, w wymiarze 12 godzin zegarowych na jeden moduł tematyczny. Każdy uczestnik wyposażony zostanie w materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia. Zajęcia będą odbywały się w terminach dogodnych dla uczestników. Harmonogram zajęć zostanie opracowany w późniejszym terminie. Rekrutacja będzie prowadzona do czasu wyczerpania wolnych miejsc.
By wziąć udział w projekcie należy złożyć następujące dokumenty:
1. Formularz zgłoszeniowy do projektu;
2. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Gminy Smołdzino, ul. T. Kościuszki 3, pokój nr 15 lub Zespół Szkolno – Przedszkolny
w Smołdzinie (sekretariat)

Więcej informacji o szkoleniu:
– Urząd Gminy Smołdzino – pokój nr 15;
– Zespół Szkolno – Przedszkolny w Smołdzinie (sekretariat).
Zachęcamy również do kontaktu z personelem projektu pod adresem
e-mail: oswiata_kultura@smoldzino.com.pl bądź pod nr tel. : 59 811 72 15 wew. 121 lub 691 019 314.

Dokumenty do pobrania:

SIneo+ 258,18120511550

Formularz zgłoszeniowy (1)

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych wrażliwych