Menu główne
marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Programy
SKS Program bezpieczne wakacje Program "Szklanka mleka" Program "OWOCE W SZKOLE" Program "MAŁY MISTRZ" Program "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" Program "LEPSZA SZKOŁA"  

Dzień Ziemi

Już jutro – 22 kwietnia

będziemy obchodzić Dzień Ziemi.

Skąd wzięło się to święto?

Wszystko zaczęło się w USA, od człowieka imieniem Gaylord Nelson.

W 1969 roku w kalifornijskim mieście Santa Barbara miał miejsce wyciek oleju. Ten widok bardzo poruszył obecnego przy zdarzeniu Nelsona.

To właśnie on zainicjował powstanie narodowego ruchu edukacyjnego na rzecz ochrony środowiska. Podjął współpracę z kongresmenem Pete’em MCCloskeyem oraz eko-działaczem Denisem Hayesem. Razem stworzyli zespół, który rozpoczął promocję tej inicjatywy, a na wielki dzień wybrano 22 kwietnia – po raz pierwszy w 1970 roku.

W ten pierwszy w historii Dzień Ziemi na ulicę wyszło 20 milionów Amerykanów. Wszystko po to, by protestować przeciwko odpadom, wyciekom, toksynom i niszczeniu planety.

Duże zainteresowanie ochroną środowiska w takiej formie doprowadziło do zorganizowania w 1990 roku Światowego Dnia Ziemi. 141 krajów i 200 milionów ludzi wzięło udział w celebrowaniu Matki Ziemi. Ta ważna tradycja pozostała niezmienna do dziś .

Kilka ciekawostek

Ziemia krąży wokół Słońca i jedno takie okrążenie, od początku do końca, zajmuje jej rok. Ziemia również kręci się wokół własnej osi, a jeden taki obrót zajmuje jej dzień. Ziemska oś nie jest idealnie pionowa, ale jest trochę pochylona. Za sprawą tego pochylenia, na Ziemi występują pory roku. Gdyby nie była pochylona, temperatura mogłaby utrzymywać się na podobnym poziomie przez cały rok.

Ziemia w porównaniu do Słońca jest niewielkim ciałem niebieskim. To oczywiste zdanie nie zaskoczy chyba nikogo. Mało kto jednak wie, że największa z gwiazd mogłaby składać się z 1, 3 miliona naszych planet!

Człowiek stale stara się przybliżyć do kosmosu, wysyłając we Wszechświat wiele sond, satelit oraz innych obiektów latających. Szacuje się, że obecnie w galaktyce można zobaczyć 22 tysiące obiektów stworzonych i wysłanych tam przez ludzi. Ponadto, kolejne 16 tysięcy stanowią obiekty nieaktywne.

Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku kosmos wzbogaca się o stworzone przez człowieka obiekty. Codziennie na Ziemię spada przynajmniej jeden kosmiczny odpad.

Zdaniem szwedzkich naukowców Księżyc stanowił niegdyś część naszej planety. Cztery miliardy lat temu na skutek zderzenia z obiektem wielkości Marsa, szczątki naszej planety wzbiły się oraz scaliły, tworząc Księżyc.

Superkontynent o nazwie Pangea istniał na Ziemi w około 300 a 180 milionów lat temu, a następnie podzielił się na dwa różne kontynenty – Laurazię i Gondwanę, które ostatecznie rozpadły się, na skutek czego powstało siedem kontynentów.

Naukowcy uważają, że kontynenty znowu połączą się za około 250-300 milionów lat i stworzą jeden superkontynent o nazwie Pangea Ultima.

Czy wiesz, że doba wcale nie trwa 24 godziny? Dokładnie doba trwa 23 godziny 56 minut i 4 sekundy. My zaokrągliliśmy tę liczbę do 24 godzin, bo tak łatwiej jest odliczać nam czas.

Ziemia stale się zmienia, a nieustanna ingerencja człowieka przekształca ją w zupełnie inne miejsce niż kiedyś. Naukowcy sądzą, że z planety zniknie siedemdziesiąt pięć procent gatunków fauny w ciągu najbliższych trzystu lat.

Niemal 40% gatunków flory i fauny zniknęło z powierzchni Ziemi w ciągu mniej niż 40 lat.

Wszyscy musimy troszczyć się o naszą planetę, pomyśl, co Ty możesz zrobić, żeby żyć w zgodzie z przyrodą.

Obejrzyjcie, jak malować bez brudzenia wystarczą farby, papierowy talerzyk lub koło wycięte z papieru, koszulka foliowa.

Na koniec quiz o naszej planecie

https://wordwall.net/play/1560/689/985

POZDRAWIAMY