Menu główne
czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Programy
SKS Program bezpieczne wakacje Program "Szklanka mleka" Program "OWOCE W SZKOLE" Program "MAŁY MISTRZ" Program "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" Program "LEPSZA SZKOŁA"  

Wycieczka do Poznania

„Poznaliśmy Polskę”

Czterdziestu uczniów naszej szkoły z klas 8a, 7b i 6 uczestniczyło w dniach 7-8 czerwca w wycieczce do Poznania, Gniezna i Biskupina.

Odbyła się ona w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”. Młodzież miała okazję poznać osadę obronną kultury łużyckiej, życie łowców i zbieraczy oraz różne rodzaje rzemiosła, które można było spotkać w osadzie piastowskiej. W Gnieźnie przewodnicy przybliżyli uczniom historię katedry i pierwszych pięciu polskich koronacji, które się w niej odbyły. Obowiązkowym elementem wycieczki było  obejrzenie Drzwi Gnieźnieńskich i poznanie żywota św. Wojciecha – pierwszego patrona Polski. Oprócz  miejsc związanych z początkami państwowości polskiej w programie wycieczki zaprezentowane zostały regionalne tradycje i elementy kultury. W Rogalowym Muzeum Poznania poznaliśmy słowa z gwary poznańskiej oraz przede wszystkim tajniki wypiekania rogali świętomarcińskich, co potwierdzają wydane naszym uczniom certyfikaty. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również słynna poznańska Palmiarnia z niezliczoną ilością okazów flory i fauny z całego świata. Mimo przeszkody, jaką jest remont płyty Starego Rynku w Poznaniu, udało się zwiedzić i obejrzeć najważniejsze budowle Poznania. Poznaliśmy historię ratusza i trykających się koziołków. Dowiedzieliśmy się, dlaczego powstała studzienka Bamberki, kto zamieszkiwał najważniejsze pałace i kamienice wokół ratusza. Mogliśmy podziwiać barokową farę z malowidłem iluzorycznym dającym wrażenie istnienia kopuły. Dodatkowo obejrzeliśmy dawne prestiżowe Kolegium Jezuickie, w którym dziś mieści się Urząd Miasta Poznania. Udało się również wykonać pamiątkowe zdjęcie przy pomniku koziołków poznańskich.

Ufff… i wyobraźcie sobie Państwo, że to wszystko udało się wykonać tylko w dwa dni. Nic dziwnego, że uczniowie wrócili zmęczeni, ale za to pełni wrażeń oraz bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia.

                                                                                           Joanna Jóźwiak-Mastalerz