« Paź   Gru »

Świętowaliśmy trochę inaczej…

We wtorek 20 listopada 2018 r. uczniowie obu klas VII wzięli udział w wycieczce edukacyjnej. Głównym celem wyjazdu było uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pokazanie młodym ludziom, że można to robić w sposób ciekawy i odmienny od tradycyjnych akademii szkolnych. Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku grze edukacyjnej „NIEPODLEGŁA”.

Polegała ona na wykonaniu różnorodnych zadań w grupie w wyznaczonych punktach w różnych miejscach biblioteki. Gra okazała się bardzo zajmująca i ciekawa. Młodzież chętnie wykonywała postawione im zadania. A trzeba było między innymi wykazać się wiedzą z życia Józefa Piłsudskiego oraz z  ogólnych informacji o Polsce, hymnie, fladze. Należało umiejętnie dopasować postacie czy inne grafiki do ich opisów. Wśród zadań nie zabrakło quizów, krzyżówki czy praktycznych umiejętności – na przykład bandażowania rannych. Jednym z poleceń było wyszukanie książki po jej sygnaturze. Było to na tyle ciekawe, że aby dostać się do odpowiedniej półki, należało najpierw ręczne otworzyć nowoczesny regał przesuwny. Wszystkie grupy wykonały swe zadania bardzo dobrze. Pracownice biblioteki chwaliły naszych uczniów za dyscyplinę, wiedzę, bardzo dobrą współpracę w grupach i rozwagę zachowaną podczas gry.

Przy okazji nasi  siódmoklasiści mogli obejrzeć bibliotekę pedagogiczną „od podszewki” i poznać jej główne zadania. Ta wiedza może przydać się im już za półtora roku, gdy rozpoczną naukę w słupskich szkołach ponadpodstawowych i będą chcieli skorzystać z zasobów tej biblioteki.

Drugim punktem wycieczki była wizyta w słupskim Multikinie. Uczniowie obejrzeli film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia. Jest to opowieść o polskich bohaterach – asach przestworzy – którzy w II wojnie światowej przyczynili się do zwycięstwa strony brytyjskiej w tzw. bitwie o Anglię. Inspiracją do stworzenia tego filmu obok prawdziwych postaci była książka Arkadego Fiedlera, która do dziś obowiązuje w kanonie lektur szkolnych.

Zatem nasi uczniowie zapoznali się z bohaterskimi czynami Polaków, o których nam żyjącym w wolnym i niepodległym kraju nie wolno zapominać.

J.J.-M.